Základní informace o odpadech v Jiříkově

Základní informace o odpadech v Jiříkově

Směsný komunální odpad

Jedná se o odpad, který vzniká v domácnostech a jsou z něj již vytříděny všechny odpady, které lze dále využít (plast, papír, sklo, nápojový karton, polystyren, biologicky rozložitelný odpad, baterie, olej, nebezpečný odpad, žárovky, objemný odpad, pneumatiky).

Kam s ním:

  1. Směsný komunální odpad patří do zpravidla černých popelnic nebo kontejnerů, které jsou přistaveny u v místě vašeho bydliště (případné problémy s četností vývozu nebo s platbou místního poplatku za komunální odpad řešte na odboru výstavby a životního prostředí).
  2. Do černých pytlů označeným logem svozové společnosti (pytle se vydávají na odboru výstavby a životního prostředí).

Objemný odpad

Jedná se o odpad z domácnosti, který pro jeho rozměry nelze umístit do černé popelnice nebo kontejneru a ojeté pneumatiky z osobních vozů.

Kam s ním:

  1. Odvézt do areálu Sběrného místa;
  2. Pneumatiky primárně odevzdat ve svém pneuservisu v rámci zpětného odběru – tzn. zdarma.

Využitelný odpad

Jedná se o odpad, který lze dále využít – zejména papír, karton, kovy, sklo, tetrapaky – nápojové kartony, polystyren, igelitové sáčky a tašky, PET lahve, obaly od potravin apod.

Kam s ním:

  1. Papír, plast, sklo je možné odevzdat do barevně rozlišených kontejnerů.
  2. Odevzdat v barevných pytlech podél svozové trasy v předem určený den. Barevné pytle obdržíte na Odboru výstavby a životního prostředí a ve Sběrném místě v průběhu pracovní doby.
  3. Odevzdat na Sběrném místě a vytřídit si slevu až 150 kč na osobu/rok (bližší informace viz Identifikovatelné třídění odpadů - článek 6).

Elektroodpad a baterie

Jedná se v podstatě o odpad, který nějak souvisí s elektřinou, ale máme spíše na mysli elektrospotřebiče, které se staly odpadem, vč. komponentů, konstrukčních a spotřebních dílů, které v tom okamžiku jsou součástí zařízení (tzn. vč. např. napájecích kabelů, motorů apod.). Jakékoliv rozebírání elektroodpadu je v ČR ilegální – veškerý elektroodpad je nutné odevzdat v místě zpětného odběru elektrozařízení. V Jiříkově je možné elektroodpad odevzdat zdarma, v kompletním stavu, v areálu Sběrného místa.

Může se jednat především o: počítače, monitory, mobily, televize, lednice, rozbité pracovní stroje apod.

Kam s ním:

  1. Jediné místo, kde můžete v Jiříkově odevzdat vysloužilé nebo nefunkční elektrozařízení je areál Sběrného místa.
  2. Drobné elektrozařízení lze umístit do červených kontejnerů, které jsou umístěny u separačního hnízda v ul. Svobodova, u č. p. 1071, Jiříkov nebo pod areálem Sběrného místa v ul. Liberecká nebo u Potravin Monika ve Filipově.
  3. Baterie lze odevzdat v rámci zpětného odběru nejlépe do Maxi tube boxu, který je umístěn v zadní části budovy Městského úřadu

Nebezpečný odpad

Kromě odpadů, které lze v domácnosti třídit, vznikají v našich domácnostech i další odpady, které žádají zvláštní režim zacházení k zamezení škodlivosti účinků na životní prostředí. Nebezpečné odpady nebo obaly jimi znečištěné (např. plechovky od barvy, laků apod.) mohou ohrozit zdraví lidí a životní prostředí. Z tohoto důvodu musí být využity či odstraněny ve zvláštních zařízeních určených k likvidaci NO. Tyto odpady nepatří v žádném případě do nádoby na směsný komunální odpad (popelnice).

Může se jednat především o: barvy, lepidla, rozpouštědla, oleje, pesticidy, léky a domácí chemikálie.

Kam s ním:

  1. Na Sběrné místo nebezpečných odpadů.

Biologicky rozložitelný odpad

Biologicky rozložitelný odpad nebo také bioodpad je organická (v půdě rozložitelná hmota), která v sobě váže velké množství živin, které můžeme ve formě kompostu navracet do půdy a tím jí zajistit adekvátní výživu.

Mezi bioodpad patří např. listí, tráva ze zahrady, plevel, zbytky ovoce či zeleniny, čajové sáčky, kávová sedlina, zbytky rostlin, piliny, dřevní štěpka, hlína z květináčů, spadané ovoce apod.

Mezi bioodpad nepatří zbytky jídel z kuchyně (je to tzv. gastroodpad), jedlé oleje, kosti, maso, kůže, uhynulá zvířata, exkrementy masožravých zvířat, znečištěné piliny a všechny další odpady, které se biologickou cestou nerozloží.

Kam s ním:

  1. Kompostér, kompost na vlastní zahradě.
  2. Hnědá nádoba o velikosti 240 l, o kterou lze požádat na MÚ Jiříkov, Odbor výstavby a životního prostředí.
  3. Kontejner na bioodpad v areálu Sběrného místa, kam jej lze bezplatně odevzdat během otevírací doby.

Textil

Textil tvoří v současné době 5–7 % komunálního odpadu a každý z nás ho vyprodukuje min. 10 kg ročně. Obyvatelé České republiky vyhodí každý rok 120 až 180 tisíc tun textilu, který již dále nepotřebují. Textilní průmysl je jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí. Každoročně spotřebuje 93 miliard metrů krychlových vody a je zodpovědný min. za 10 % globálních uhlíkových emisí. Velice aktuálním tématem je tzv. slow fashion, kdy je dbáno na délku životnosti výrobku a šetrnost při výrobě.

V oblasti sběru a recyklace textilu spolupracuje Město Jiříkov již dlouhá léta se společností Dimatex CS, která sídlí v nedaleké Stráži nad Nisou. Textil sebraný v našem městě putuje k dalšímu zpracování a snahou je dosáhnout co nejvyšší míry recyklace. Textil z Jiříkova je vytříděn, dále nositelné kousky jsou předány neziskovým společnostem k dalšímu použití nebo je využit na výrobu čistících hadrů nebo k výrobě textilního kompozitu RETEXTIL - Wootex, který je dále využitelný a může být 100 % recyklovatelnou náhražkou dřeva a lze z něj vyrábět např. městský mobiliář.

Tříděný textil by měl být čistý, zabalený do igelitového pytle, pokud budete do kontejneru třídit boty – měly by být spárované, hračky vyprané, elektronické hračky kompletní.

Do kontejneru na textil nepatří: koberce, molitan, peřiny, polštáře, kožichy, mokrý a extrémně špinavý textil – toto vše je spíše záležitostí objemného odpadu nebo směsného komunálního odpadu – vše k odevzdání v areálu Sběrného místa.

Pokud stojíte před skříní, která je plná oblečení a vy máte pocit, že prostě nemáte, co na sebe, možná vám v rozhodování, co vytřídit pomůže toto rozhodovací schéma.

Kam s ním:

  1. kontejner na textil – v současné době je umístěn v areálu Sběrné místa, kam jej lze bezplatně odevzdat během otevírací doby.             

Kovy

Kovový odpad z domácností můžeme obecně rozdělit na hliníkové obaly a ostatní kovový odpad. Kovové obaly jsou rozlišeny značkou ve tvaru trojúhelníku, na které je uvedeno buď FE, AL, nebo číslo 40–49.

Co můžeme třídit: nápojové plechovky, šroubovací víčka od nápojů a zavařovacích sklenic, hliníková víčka od jogurtů (pozor na plast s kovovou fólií – nepatří do kovů, ale do směsného odpadu – jedná se o kombinovaný obal), hliníkové obaly od potravin, fólie od tavených sýrů a čokolád, prázdné kovové tuby od kosmetiky, kovové nádoby od aerosolů po úplném vyprázdnění (spreje od laků na vlasy, šlehaček, deodorantů apod.), další celokovové předměty (trubky, ešusy, hrnce, příbory, hliníkové součástky, kancelářské sponky, vany apod.)

Co mezi kovy nepatří: kombinované obaly – tzn. obaly, které jsou kombinací několika materiálů (kov + plast, papír + kov), plechovky od barev a laků – jedná se o obaly znečištěné nebezpečnou látkou a patří do areálu DP; spreje a tlakové nádoby se zbytky obsahu, obaly od nebezpečných látek, těžké a toxické kovy – olovo, rtuť; elektroodpad – třídíme samostatně do elektroodpadu; baterie, jakkoliv jinak znečištěné obaly

Kam s ním:

  1. Šedé kontejnery na kovy – v Jiříkově máme celkem 3 kusy: stanoviště naproti obchodu s potravinami v ul. Svobodova, areál Drobné provozovny, stanoviště ve Filipově vedle potravin Monika;
  2. Pytlový sběr – kovové obaly lze umístit do barevných pytlů, které jsou sváženy ze svozové trasy každé liché pondělí;
  3. Na Sběrné místo, kde je možné tento odpad odevzdat během otevírací doby.

Oleje a tuky

Oddělený sběr jedlých olejů a tuků byl zákonem zaveden od 01. 01. 2020. Jejich sběr byl zaveden z toho důvodu, že po úpravě je možné tuto surovinu použít jako přídavek pohonných hmot nebo jako surovinu v chemickém, gumárenském nebo dřevařském průmyslu. Oleje a tuky nepatří v žádném případě do kanalizace, neboť způsobují značné škody na technologických zařízeních čističek odpadních vod a kanalizačních řádech. Následné čištění je pak finančně náročnou záležitostí, a přitom stačí vychladlý přepálený olej přelít do uzavíratelné láhve (např. PET láhve) a odnést do nádoby určené ke sběru těchto olejů a tuků.

Jak na motorový olej: motorový olej je surovinou, kterou lze odevzdat v rámci zpětného odběru na místě, kde vám prováděli výměnu oleje ve vozidle. Pokud si tuto údržbu děláte doma sami, odneste použitý olej do areálu Sběrného místa jako nebezpečný odpad.

Rozhodně nikdy neházejte PET láhve nebo kanystry s použitými oleji do žlutých kontejnerů na plasty – znehodnotíte obsah celého kontejneru a můžete způsobit havárii a následný výjezd záchranných složek, které musí pracně čistit znečištěnou plochu pomocí absorbentů.

Kam s nimi:      

  1. V Jiříkově disponujeme třemi nádobami na sběr použitých kuchyňských olejů: areál Sběrného místa, třídící hnízdo na ul. Svobodova, naproti obchodu s potravinami, třídící hnízdo na sídlišti Březinova;
  2. V případě motorových olejů je k dispozici areál Sběrného místa, kde je můžete odevzdat během otevírací doby.